Skuteczne zapobieganie kradzieży mienia w firmie

instalacje alarmowe

Przedsiębiorcy są narażeni na straty wynikające z różnych sytuacji. Mogą mieć one charakter czysto biznesowy i wynikać z tego, że okresowo interesy idą słabiej. Z tym trzeba się liczyć i nie zawsze jest szansa, aby skutecznie takim sytuacjom zapobiegać. Są też zagrożenia zupełnie innego typu, związane na przykład z ryzykiem kradzieży.

Tu trzeba mieć na uwadze fakt, że sprawcą zuchwałego czynu wcale nie musi być złodziej, który zakradnie się na miejsce pod osłoną nocy. Czasami cios nadciąga z mało oczekiwanej strony. Doskonale znane są przypadki kradzieży mienia dokonywane przez pracowników firmy. Zazwyczaj sytuacje takie mają miejsce w placówkach handlowych, szczególnie tych większych.

Jest tam łatwiej o ukrycie występku, ponieważ swoje robi efekt skali. Do kradzieży dochodzi też w małych przedsiębiorstwach, gdy szefostwo obdarzy personel nadmiernym zaufaniem. Udowodnienie takiego aktu bywa trudne, ponieważ trzeba dysponować mocnymi dowodami. Najłatwiej o nie na gruncie monitoringu.

Monitorowane kasy, zaplecza oraz miejsc, w których przechowywany jest towar – może się wydawać, że to inwigilacja, ale trudno dziwić się temu, że przedsiębiorcy sięgają po takie rozwiązania. To odpowiedź na nieuczciwe zachowania, ale też forma asekuracji, o którą ciężko mieć pretensje. Zresztą systemy monitoringu służą również temu, aby chronić się przed aktywnością złodziei z zewnątrz. Jeśli przy okazji pomoże przyłapać tych „wewnętrznych”, okaże się po prostu bardziej skuteczny.

Właściciel ma wszakże prawo, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia.