Monitorowanie pojazdów za pomocą systemu GPS

http://hunters.pl/oferta/wagrowiec.html

System nawigacji satelitarnej ma ogromny potencjał i w zasadzie każdy z nas może dziś robić z niego użytek. Moduły GPS są instalowane w większości nowoczesnych telefonów, więc coraz ciężej się nam zgubić – zarówno w ruchu samochodowym, jak pieszym. Technologia opracowana przez amerykańską armię bardzo skutecznie zawojowała świat. Trafiła pod strzechy i utraciła tym samym nimb wyjątkowości.

Co to oznacza dla firm i osób, które zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa mienia ruchomego, takiego jak samochody? Dziś można z powodzeniem wykorzystywać GPS, aby śledzić położenie dowolnego pojazdu. Można robić to na różne sposoby – także w czasie rzeczywistym, co stanowi najbardziej zaawansowaną postać monitoringu satelitarnego. Obecnie z takich opcji korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa spedycyjne, firmy transportowe, organizatorzy komunikacji miejskiej czy spółki kolejowe. Informacje o trasie pokonywanej przez pojazdy są zapisywane w pamięci urządzenia lub przesyłane na serwer dzięki modułom GSM.

Bezprzewodowa łączność z internetem pozwala przekazywać informacje o aktualnym położeniu auta, co następnie można odczytać na dowolnym komputerze podłączonym do internetu. Z rozwiązań tego rodzaju korzystają również wypożyczalnie samochodów, którym zależy na tym, aby kontrolować poczynania swoich klientów. Minimalizują tym samym ryzyko kradzieży pojazdu, ale mogą też sprawdzić, czy klient korzysta z maszyny zgodnie z warunkami umowy. Często istnieją bowiem obostrzenia w zakresie krajów, do których można takim wynajętym pojazdem wjeżdżać.